Podpisom ďalšieho kontraktu s BAE Systems Hägglunds nadväzujeme na partnerstvo, ktoré pred rokmi rozbehla naša sesterská firma v Čechách

Kontrakt na dodávku veliteľského zameriavača pre CV90MkIV je ďalším príkladom toho, ako nás každý úspešný projekt, posúva k novým príležitostiam.

Pôsobenie v obrannom priemysle sú ako exkluzívne preteky na dlhé trate. Je veľmi náročné a často zdĺhavé kvalifikovať sa na štart. No keď to dokážete a preukážete svoju kvalitu, čaká vás množstvo kilometrov a výziev.
Klasickým príkladom sú dva projekty, ktoré EVPÚ a.s. v krátkej dobe rozbehli v spolupráci s významným zbrojárskym koncernom BAE Systems Hägglunds.
Začiatkom februára tohto roku to boli konštrukčné práce pri výrobe bojového vozidla pechoty CV90 pre slovenské ministerstvo obrany. O pár týždňov neskôr pribudla zmluva na dodávku veliteľského zameriavača pre projekt najnovšej verzie pásového obrneného vozidla CV90MkIV, ktoré bude dodané Ozbrojeným silám Slovenskej republiky.

Ocenenie dlhodobej spolupráce

„Naša spolupráca s EVPÚ je kľúčová pre úspech projektu CV90MkIV. Ich inovatívne riešenia v oblasti optoelektroniky výrazne prispievajú k technologickému pokroku a efektivite našich obrnených vozidiel. Spoločne pracujeme na tom, aby sme slovenským ozbrojeným silám poskytli vozidlo, ktoré spĺňa najvyššie štandardy bezpečnosti a výkonu,“ Uviedol pri podpise zmluvy s EVPÚ Tommy Gustafsson-Rask, CEO spoločnosti BAE Systems Hägglunds.

„Tieto slová potešia a vážime si ich. Najmä keď vieme že sú ocenením desiatok ak nie stoviek hodín práce našich kolegov, pôsobiacich na rôznych pozíciách vo výrobe a manažmente. Nielen našej spoločnosti tu na Slovensku, ale aj sesterskej prevádzky v Čechách,“ hovorí Michal Pavlík, generálny riaditeľ EVPÚ.

V ľavo Tommy Gustafsson-Rask, CEO BAE Systems Hägglunds, v pravo Generálny riaditeľ EVPÚ, Michal Pavlík

Začiatky v českom EVPÚ Defence.

Prvé kontakty s popredným svetovým zbrojárskym koncernom prebehli v našej českej sesterskej firme EVPÚ Defence. Bolo to pred dvoma rokmi, kedy ich BAE Systems Hägglunds oslovili v rámci zákazky pre českú armádu. Malo ísť práve o veliteľský zameriavač pre vozidlo CV90. Nasledovalo množstvo práce a netýkala sa len zamestnancov pôsobiacich vo vývoji a výrobe. V prvej fáze prišlo na rad množstvo administrácie, návštevy manažérov BAE Systems priamo v prevádzke v Čechách ako aj výjazdy zamestnancov EVPÚ Defence do Švédska. Postupne prišli na rad prezentácie a tiež aj testovanie výrobkov.

Zúročenie skúsenosti na Slovensku

V EVPÚ sme všetky tieto skúsenosti a referencie, nadobudnuté v českej sesterskej firme zužitkovali na slovenských projektoch pre BAE Systems. Aj vďaka tomu sme úspešne absolvovali audity doma a vo Švédsku.
Pri kontrakte podpísanom koncom februára zužitkuje niekoľkoročný vývoj a výrobu moderných optoelektronických systémov. V tomto prípade ide o multisenzorový panoramatický veliteľský zameriavač CMS-1, ktorý bude inštalovaný na vežiach vozidla CV90 pre Ozbrojené sily SR.

Multisenzorový panoramatický veliteľský zameriavač CMS-1

Tento systém vybavený kombináciou senzorov zabezpečuje nepretržitú operabilitu pri všetkých poveternostných a svetelných podmienkach. Na veliteľskom zameriavači sa nachádzajú tri typy senzorov. Denná zoomovacia kamera s farebným a B/W módom, nočná chladená termovízna kamera pre meranie vzdialenosti je využívaný oku bezpečný laserový diaľkomer. Veliteľský zameriavač výrazne zvyšuje efektivitu využívania vozidla a bezpečnosť posádky.

Prisľuby do budúcna

Doterajšie skúsenosti s pôsobením v obrannom priemysle dávajú veľké predpoklady ďalších projektov, ktoré spoločnosť môže realizovať pre BAE Systems, alebo jeho ďalších kooperantov. Nehovoriac o tom, že úspešné zvládnutie zákazky pre tak renomovaného partnera je výbornou referenciou, ktorá otvára dvere aj k ďalším potenciálnym zákazníkom.

„Navyše kontrakty, ktoré už teraz pre BAE Systems realizujeme, podporujú zamestnanosť v obrannom a bezpečnostnom výrobnom odvetví a majú potenciál pozdvihnúť slovenský priemysel,“ dodal M. Pavlík.

O vozidle CV90

Bojové vozidlo pechoty CV90 je k dispozícii v 17 variantoch a je navrhnuté tak, aby poskytovalo optimálnu mobilitu s najvyššou úrovňou ochrany v akomkoľvek teréne alebo taktickom prostredí. V súčasnosti je v prevádzke v Dánsku, Estónsku, Fínsku, Nórsku, Švédsku, Švajčiarsku, Holandsku a na Ukrajine takmer 1 300 kusov CV90. CV90MkIV kombinuje zvýšenú rýchlosť a manévrovateľnosť na bojisku s vylepšenou elektronickou architektúrou, ktorá podporuje budúce schopnosti, keďže komplexné bojisko sa neustále vyvíja. Pozemné sily Slovenskej republiky dostanú v podobe tohto vozidla najmodernejší a najefektívnejší prostriedok na obranu svojho územia.

Bojové vozidlo pechoty CV90MkIV

More To Explore

 Prestížne podujatie RAIL BUSINESS DAYS

S radosťou Vás pozývame na prestížne podujatie RAIL BUSINESS DAYS , ktoré sa uskutoční v Ostrave od 11. do 13. júna 2024 v areáli Trojhalí Karolina. Príďte spoznať

Napísali o nás v časopise obrana

Dňa 14. mája, pri príležitosti otvorenia veľtrhu IDEB Defence & Security 2024, minister obrany SR Robert Kaliňák uviedol: „Silný a dynamický obranný priemysel je zásadným